Jakie są najnowsze trendy w dziedzinie PBX i jak wpłyną na twoją firmę?

Przez lata Private Branch Exchange (PBX) był standardem jeżeli mówimy o biznesowych systemach telefonicznych, ale czy termin ten jest już przestarzały? Niektórzy powiedzą, że zdecydowanie tak, jednak duża liczba osób, którzy wciąż ślą zapytania o IP PBX, VoIP PBX i Cloud PBX wskazuje na to, że nadal istnieje zainteresowanie tą technologią.

Zasadniczo PBX to przestarzały termin używany do opisania wewnętrznego systemu telefonicznego klasy biznesowej zaprojektowanego do współdzielenia linii i kierowania połączeń. Obecnie stosujemy zamiennie terminy takie, jak: IP, VoIP, Wirtualna Centrala lub system hostowany, więc tag PBX nie jest już potrzebny. Biorąc to pod uwagę, warto najpierw zrozumieć historię i jego rolę w ewolucji dzisiejszych niezawodnych technologii.

Spis treści

Początki i ewolucja PBX

Termin PBX został opisany we wczesnych latach 70-tych jako system, który składał się z „pni” lub linii telefonicznych oraz „stacji” lub telefonów stacjonarnych. System PBX sprawił, że firmy mogły szybciej, łatwiej i taniej obsługiwać zarówno połączenia zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

PBX można uznać za „matkę” współczesnego systemu telefonicznego dla biznesu, którego początki były dość skromne, bo na początku XX wieku stanowiły wyłącznie prywatne centrale obsługiwane przez operatorów odpowiedzialnych za kierowanie połączeń między biurami. W przypadku firm, które nie mogły jeszcze pozwolić sobie na własny sprzęt PBX, bo zajmował dużo miejsca i jego koszt był dość wysoki, można było wynająć dedykowane bloki central telefonicznych od publicznych operatorów telefonicznych do obsługi połączeń wewnętrznych. Pakiety te były sprzedawane jako Centrex Service, skrót od Central Office Exchange Service – kolejny powszechnie rozpoznawalny termin.

Wraz z pojawieniem się protokołu internetowego (IP PBX) umożliwione zostało przesyłanie sygnałów głosowych jako danych przez łącze internetowe w technologii VoIP. To zrewolucjonizowało biznesowe systemy telefoniczne dzięki ulepszonym funkcjom i funkcjonalnościom, które obejmują telefony IP, integrację mobilną, komunikatory, połączenia wideo i technologię internetową.

Poznaj najnowsze trendy w dziedzinie PBX

Czy istnieje różnica między PBX a VoIP?

VoIP zapoczątkował erę hostingu w chmurze, wykorzystując bezpieczne połączenie internetowe i technologię chmury dostawcy do hostowania systemu telefonicznego, eliminując w ten sposób potrzebę dużych inwestycji w sprzęt.

Dzięki hostingowi w chmurze firmy mogą teraz zaoszczędzić na kosztach, ale nadal cieszyć się w pełni funkcjonalnym systemem telefonicznym. „Hostowana centrala PBX” to zasadniczo po prostu hostowany system VoIP. Termin PBX po prostu nie jest potrzebny.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o VoIP? Koniecznie przeczytaj:

Najnowsze trendy w dziedzinie PBX

W dziedzinie PBX obserwuje się wiele nowych trendów. Między innymi:

Chmura (Cloud)

Coraz więcej firm przechodzi na rozwiązania PBX w chmurze, co pozwala na elastyczność w zarządzaniu i skalowaniu usługi oraz obniżenie kosztów. PBX w chmurze, znane także jako “Cloud PBX” czyli rozwiązanie oparte na chmurze. Oznacza to, że PBX jest hostowany w chmurze, a nie na serwerze lokalnym w firmie. PBX w chmurze oferuje firmom wiele korzyści, między innymi:

 • Elastyczność – pozwala na łatwe skalowanie usługi, co umożliwia dostosowanie jej do bieżących potrzeb firmy. Firma może szybko zwiększać lub zmniejszać ilość użytkowników lub funkcjonalności w zależności od potrzeb.
 • Niskie koszty – umożliwia obniżenie kosztów, ponieważ firma nie musi inwestować w sprzęt i oprogramowanie. Firma płaci tylko za usługę, którą potrzebuje, a nie za całą infrastrukturę.
 • Wsparcie dla pracy zdalnej – PBX w chmurze oferuje narzędzia do pracy zdalnej, co pozwala pracownikom na pracę z dowolnego miejsca i urządzenia.
 • Bezpieczeństwo – zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ dane są przechowywane w bezpiecznej chmurze, a nie na lokalnym serwerze.
 • Automatyzacja – oferuje wiele narzędzi automatyzujących procesy, co pozwala na efektywniejszą i szybszą obsługę klientów.

PBX w chmurze to doskonałe rozwiązanie dla firm, które potrzebują elastycznej, skalowalnej i efektywnej usługi telefonicznej, a jednocześnie chcą obniżyć koszty inwestycji i utrzymania infrastruktury. Poznaj ofertę od Telestrada S.A.!

Start

dla każdej firmy
0 zł + VAT/ mies.
 • Dowolna liczba użytkowników
  (numerów wewnętrznych)
 • Indywidualny opiekun konta
 • Szkolenie personelu
 • Dostępne wszystkie funkcje
 • 30 dni za darmo!
 •  

Testuj Wirtualną Centralę w swojej firmie przez 30 dni za darmo!

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu Konsultanta na wskazany przeze mnie numer telefonu/adres email, zgodnie z Rozporządzeniem RODO z dnia 27 kwietnia 2016, na zasadach „Kodeksu przetwarzania danych osobowych przez Telestrada S.A”, z którym się zapoznałem/am i akceptuję jego treść."

Integracja z aplikacjami

Systemy PBX mogą być zintegrowane z różnymi aplikacjami, takimi jak CRM, programy do zarządzania projektami lub komunikatory internetowe. Umożliwia to szybszą i bardziej efektywną pracę całej firmy. W szczególności największym ułatwieniem jest automatyzacja procesów w oparciu o wewnętrzne systemy CRM. Dzięki temu procesowi, firma może korzystać z pełnej funkcjonalności PBX wraz z innymi narzędziami, co pozwala na jeszcze bardziej efektywne zarządzanie połączeniami telefonicznymi i obsługą klientów.

Zintegrowany PBX z systemami CRM umożliwia automatyczne przypisywanie połączeń do konkretnych klientów, a także wyświetlanie informacji o kliencie podczas rozmowy telefonicznej. PBX może być też zintegrowany z aplikacjami do zarządzania projektami, co pozwala na szybszą komunikację między członkami zespołu, a także na bieżąco informować o bieżących problemach. Integracja z systemami do obsługi klienta umożliwia lepszą koordynację między działami firmy oraz umożliwia automatyczne przekazywanie informacji między nimi, a dzięki integracji z systemem do zarządzania sprzedażą, firma może na bieżąco monitorować statusy sprzedażowe, co pozwala także na szybsze reagowanie na potrzeby klientów.

System PBX może być zintegrowany z różnymi aplikacjami, tj. CRM

Wsparcie dla mobilności – narzędzie do pracy zdalnej

Coraz więcej pracowników pracuje zdalnie lub korzysta z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Dlatego wiele rozwiązań PBX oferuje wsparcie dla mobilności, co umożliwia łatwe przekierowywanie połączeń i korzystanie z usługi poza biurem. PBX może być skonfigurowana w taki sposób, aby połączenia przychodzące były automatycznie przekierowywane na telefony pracowników, którzy pracują zdalnie. Dzięki temu pracownicy mogą odbierać połączenia bezpośrednio na swoich telefonach lub komputerach, bez konieczności korzystania z osobistych numerów telefonów.

Ponadto PBX może umożliwić pracownikom przeprowadzanie konferencji telefonicznych z innymi członkami zespołu lub klientami. W ten sposób można szybko i skutecznie porozmawiać na ważnym temacie bez potrzeby organizowania spotkań osobistych.

Innym przydatnym narzędziem jest automatyczne odbieranie połączeń. Dzięki niemu PBX może przekierować połączenie na odpowiedniego pracownika w zależności od rodzaju pytania lub problemu, co pozwoli zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność.

Centrala telefoniczna PBX jako narzędzie umożlwiające prace zdalną

Analiza danych

PBX może pomóc w analizie danych dotyczących połączeń telefonicznych. W ramach funkcjonalności PBX można zbierać i analizować wiele różnych typów danych, takich jak czas trwania połączeń, ilość połączeń, źródło połączeń, długość oczekiwania na połączenie, jakość obsługi klienta i wiele innych.

Analiza tych danych może pomóc w zrozumieniu, jak klienci korzystają z usług telefonicznych, jakie są ich potrzeby i jak można poprawić obsługę klienta. Na przykład, analiza danych może ujawnić wzorce w tym, kiedy klienci najczęściej dzwonią, co pozwala na zwiększenie lub zmniejszenie liczby pracowników obsługi klienta w określonych godzinach dnia.

Ponadto, PBX może pomóc w monitorowaniu wydajności pracowników obsługi klienta, w tym średniego czasu trwania połączeń, czasu reakcji na połączenie, ilości połączeń obsłużonych i wiele innych. 

Analiza danych PBX

Analiza tych danych może pomóc w identyfikowaniu obszarów, w których pracownicy wymagają dodatkowego szkolenia lub pomocy. Wreszcie, PBX może pomóc w identyfikowaniu obszarów, w których koszty można zredukować lub w których można zwiększyć przychody. Na przykład, analiza danych może ujawnić, że klienci czekają zbyt długo na połączenie, co prowadzi do utraty potencjalnych klientów. W takim przypadku można podjąć działania mające na celu skrócenie czasu oczekiwania na połączenie, co przyczyni się do zwiększenia sprzedaży.

Korzyści z wdrożenia PBX w swojej firmie

Wpływ tych trendów na twoją firmę zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań. Jeśli twoja firma już korzysta z rozwiązania PBX, warto zastanowić się nad aktualizacją i dostosowaniem do nowych trendów. Jeśli jeszcze nie korzystasz z PBX, warto rozważyć jego wprowadzenie, ponieważ może to przynieść wiele korzyści, między innymi:

Łatwiejsza komunikacja wewnętrzna

PBX pozwala na łatwe łączenie wewnętrznych połączeń między pracownikami w firmie, co przyspiesza komunikację i ułatwia rozwiązywanie problemów.

Poprawa jakości obsługi klienta

PBX pozwala na łatwe przekierowywanie połączeń między pracownikami, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne rozwiązywanie problemów klientów.

Wsparcie dla pracy zdalnej

PBX oferuje narzędzia do pracy zdalnej, takie jak przekierowywanie połączeń, co pozwala pracownikom na pracę z dowolnego miejsca i urządzenia.

Integracja z innymi narzędziami

PBX można zintegrować z różnymi narzędziami, takimi jak programy do zarządzania projektami czy systemy CRM, co pozwala na szybszą i bardziej efektywną pracę.

W sumie, PBX to narzędzie, które może znacznie ułatwić pracę w firmie, przyspieszyć komunikację, poprawić jakość obsługi klientów i obniżyć koszty związane z połączeniami telefonicznymi.

Jeśli szukasz na rynku nowego biznesowego systemu telefonicznego, zalecamy zapytanie o VoIP i hostowane systemy telefoniczne — nie ma potrzeby używania terminu PBX w wyszukiwaniu. Jeszcze lepiej, skontaktuj się z naszymi specjalistami i pozwól nam znaleźć najlepsze rozwiązanie telefoniczne, które najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie!

Start

dla każdej firmy
0 zł + VAT/ mies.
 • Dowolna liczba użytkowników
  (numerów wewnętrznych)
 • Indywidualny opiekun konta
 • Szkolenie personelu
 • Dostępne wszystkie funkcje
 • 30 dni za darmo!
 •  

Testuj Wirtualną Centralę w swojej firmie przez 30 dni za darmo!

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu Konsultanta na wskazany przeze mnie numer telefonu/adres email, zgodnie z Rozporządzeniem RODO z dnia 27 kwietnia 2016, na zasadach „Kodeksu przetwarzania danych osobowych przez Telestrada S.A”, z którym się zapoznałem/am i akceptuję jego treść."
Odbierz darmowego ebooka!

Poznaj zautomatyzowany i niezawodny system obsługi klienta!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.