Centrala PBX vs. VoIP - główne różnice i zalety każdej z technologii

Systemy PBX z technologią VoIP są coraz popularniejszym rozwiązaniem dla firm ze względu na liczne korzyści, jakie oferują. Oto kilka powodów, dla których firmy decydują się na wdrożenie systemu PBX opartego na VoIP. Technologia VoIP może przynieść znaczne oszczędności w porównaniu do tradycyjnych systemów telefonicznych. Połączenia głosowe odbywają się przez sieć internetową, eliminując potrzebę kosztownych łączy telefonicznych. Ponadto, usługi VoIP oferują atrakcyjne plany abonamentowe i konkurencyjne ceny za połączenia międzynarodowe.

Wprowadzenie systemu PBX opartego na technologii VoIP może przynieść wiele korzyści dla firm, zarówno pod względem kosztów, jak i funkcjonalności. Przed wdrożeniem warto dokładnie zbadać swoje potrzeby i skonsultować się z naszym doradcą, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Spis treści

Czym jest centrala PBX i jak działa? Opis tradycyjnego systemu telekomunikacyjnego opartego na centrali PBX.

Centrala PBX (Private Branch Exchange) to tradycyjny system telekomunikacyjny wykorzystywany w firmach do obsługi połączeń głosowych. Centrala PBX jest fizycznym urządzeniem, które zarządza wewnętrznymi i zewnętrznymi połączeniami telefonicznymi w organizacji.

W centrali PBX znajdują się porty telefoniczne, do których podłączane są telefony stacjonarne w biurach lub na stanowiskach pracy. Centrala PBX pełni rolę “centrum dystrybucji”, które przekierowuje połączenia wewnątrz firmy oraz łączy je z siecią telefoniczną publiczną. Dzięki centrali PBX możliwe jest nawiązywanie połączeń między pracownikami wewnątrz organizacji oraz prowadzenie rozmów z klientami i partnerami zewnętrznymi.

Podczas rozmowy telefonicznej w centrali PBX dochodzi do konwersji analogowego sygnału głosowego na cyfrowy format, który jest przesyłany przez tradycyjne łącza telefoniczne. Centrala PBX kontroluje przekazywanie sygnału między różnymi telefonami wewnątrz firmy, umożliwiając połączenia wewnętrzne, przekierowywanie połączeń na konkretne numery wewnątrz organizacji oraz zarządzanie funkcjami dodatkowymi, takimi jak poczta głosowa czy konferencje telefoniczne.

Różnice między VoIP, a centrala PBX

Czym jest centrala VoIP i jak działa? Opis systemu telekomunikacyjnego opartego na technologii VoIP.

Technologia VoIP (Voice over Internet Protocol) umożliwia przesyłanie głosu w formie pakietów danych przez internetowy protokół IP. W przypadku VoIP, głos jest cyfrowany, dzielony na pakiety danych i przesyłany przez sieć internetową. Głos jest kompresowany i zamieniany na cyfrowy format, a następnie podzielony na pakiety, które są przesyłane przez sieć IP.

W technologii VoIP, rozmowy telefoniczne są przekazywane przez sieć internetową, zamiast tradycyjnych łączy telefonicznych. Sygnał głosowy jest kompresowany i dzielony na pakiety danych, które są wysyłane przez sieć IP. Na drugim końcu połączenia pakiety są odbierane, dekompresowane, a następnie odtworzony zostaje sygnał głosowy.

Technologia VoIP umożliwia korzystanie z aplikacji VoIP na różnych urządzeniach, takich jak komputery, smartfony, tablety czy telefony IP, które są podłączone do sieci internetowej. Dzięki temu można prowadzić połączenia głosowe z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. VoIP oferuje również dodatkowe funkcje, takie jak przekierowywanie połączeń, wideokonferencje, integracje z innymi aplikacjami i wiele innych.

W przypadku technologii VoIP konieczne jest stabilne połączenie internetowe o odpowiedniej przepustowości, aby zapewnić wysoką jakość połączeń głosowych. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią jakość i przepustowość sieci internetowej, aby uniknąć opóźnień i utraty jakości połączenia.

Żeby dowiedzieć się więcej o VoIP i zapoznać się z procesem wdrożenia tego systemu do swojej firmy, warto przeczytać artykuł: Telefonia VoIP – co to jest i jak działa? Przewodnik dla początkujących

Start

dla każdej firmy
0 zł + VAT/ mies.
 • Dowolna liczba użytkowników
  (numerów wewnętrznych)
 • Indywidualny opiekun konta
 • Szkolenie personelu
 • Dostępne wszystkie funkcje
 • 30 dni za darmo!
 •  

Testuj aplikacje VoIP w swojej firmie przez 30 dni za darmo!

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu Konsultanta na wskazany przeze mnie numer telefonu/adres email, zgodnie z Rozporządzeniem RODO z dnia 27 kwietnia 2016, na zasadach „Kodeksu przetwarzania danych osobowych przez Telestrada S.A”, z którym się zapoznałem/am i akceptuję jego treść."

Infrastruktura i koszty utrzymania centrali PBX względem systemu opartego na VoIP

Wymagania infrastrukturalne centrali PBX są o wiele większe i bardziej kosztowne od technologii VoIP. Centrala PBX wymaga zakupu fizycznego sprzętu telekomunikacyjnego, takiego jak centrala telefoniczna, karty interfejsowe, moduły rozszerzeń itp. Koszt zakupu zależy od skali systemu i funkcji, które są wymagane. Konieczne jest też użycie przewodów telefonicznych, aby połączyć centralę PBX z telefonami stacjonarnymi w biurach lub na stanowiskach pracy. Koszt związany z przewodami zależy od rozmiaru firmy i układu biura. Do użytku z centralą PBX potrzebne są telefony stacjonarne. Koszt telefonów zależy od modelu, funkcji i ilości potrzebnych telefonów w firmie.

Zakup i wdrożenie centrali PBX wymagają znacznej inwestycji początkowej. Koszt ten zależy od skali systemu, funkcji i dostawcy. Może obejmować zakup sprzętu, instalację, konfigurację oraz szkolenie personelu. Centrala PBX wymaga regularnego serwisowania i konserwacji. W zależności od dostawcy usług, mogą wystąpić opłaty za utrzymanie sprzętu, aktualizacje oprogramowania, naprawy, wsparcie techniczne itp.

W przypadku technologii VoIP koszty mogą być różne, ale zdecydowanie niższe od utrzymania centrali PBX. Operatorzy VoIP często oferują różne pakiety usług z określoną miesięczną opłatą abonamentową. Koszt zależy od wybranego pakietu, liczby linii i funkcji dodatkowych. Jeśli firma prowadzi międzynarodowe rozmowy, mogą wystąpić opłaty za połączenia międzynarodowe. Koszt ten może być niższy w porównaniu do tradycyjnych usług telekomunikacyjnych, ale warto sprawdzić, jakie stawki obowiązują dla poszczególnych krajów.

Centrala PBS vs. VoIP - różnice i zalety

W przypadku technologii VoIP istnieje również potencjalna oszczędność kosztów związana z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury internetowej. Ponieważ VoIP korzysta z internetowego protokołu IP, nie są potrzebne tradycyjne łącza telefoniczne, co może przyczynić się do obniżenia kosztów.

Więcej na temat kosztów związanych z technologią VoIP przeczytasz w artykule: Ile kosztują rozmowy VoIP i jaki sprzęt obsługuje tę technologię?

Warto pamiętać, że zarówno centrala PBX, jak i technologia VoIP mają swoje specyficzne koszty, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Różnice w kosztach i korzyściach wynikających z obu rozwiązań mogą być istotne w zależności od potrzeb i wymagań firmy.

Poziom elastyczności i funkcjonalności obu systemów

Centrala PBX oferuje różnorodne funkcjonalności, które ułatwiają zarządzanie połączeniami telefonicznymi w firmie. Oto niektóre z nich:

Przekierowywanie połączeń

Centrala PBX umożliwia przekierowywanie połączeń na inne numery wewnątrz organizacji. Można ustawić przekierowanie na konkretny telefon, grupę telefoniczną lub numery zewnętrzne.

Poczta głosowa

Centrala PBX może obsługiwać funkcję poczty głosowej, która pozwala na nagrywanie wiadomości głosowych w przypadku nieobecności lub zajętości linii. Użytkownicy mogą odsłuchiwać i zarządzać swoimi wiadomościami głosowymi.

Konferencje telefoniczne

Centrala PBX umożliwia organizację konferencji telefonicznych, w których może uczestniczyć kilku użytkowników naraz. Umożliwia to łatwą komunikację grupową i współpracę na odległość.

Identifikacja numeru dzwoniącego

Centrala PBX może dostarczać informacje o numerze dzwoniącego, co umożliwia identyfikację klientów lub partnerów biznesowych przed odebraniem połączenia.

Dostęp do numerów alarmowych

Centrala PBX może umożliwiać dostęp do ważnych numerów alarmowych, takich jak pogotowie czy straż pożarna, aby zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Technologia VoIP często oferuje dodatkowe funkcje w porównaniu do tradycyjnej centrali PBX. Oto niektóre z nich:

Przekierowywanie połączeń na inne urządzenia

Technologia VoIP umożliwia przekierowanie połączeń na inne urządzenia, takie jak smartfony czy komputery. Dzięki temu można odbierać połączenia na dowolnym urządzeniu, niezależnie od lokalizacji.

Wideokonferencje

VoIP umożliwia organizację wideokonferencji, co pozwala na komunikację wizualną i współpracę w czasie rzeczywistym, nawet gdy uczestnicy znajdują się w różnych lokalizacjach.

Integracje z innymi aplikacjami

Technologia VoIP może być integrowana z innymi aplikacjami biznesowymi, takimi jak systemy CRM czy platformy do zarządzania projektami. Dzięki temu można łatwo synchronizować dane i udostępniać informacje telefoniczne w ramach innych systemów.

Technologia VoIP jest również elastyczna i skalowalna. Można łatwo dodawać lub usuwać linie telefoniczne w zależności od potrzeb firmy. Dodatkowo, zmiany w konfiguracji i ustawieniach można dokonywać zdalnie, co ułatwia zarządzanie systemem telefonicznym. To umożliwia łatwe dostosowanie rozwiązania do rosnących potrzeb i rozwoju firmy.

Warto zaznaczyć, że dzisiejsze systemy PBX działają w chmurze i jednym z rozwiązań na połączenie funkcjonalności PBX z VoIP, a w dodatku optymalizację kosztów firmy może zapewnić Wirtualna Centrala z VoIP od Telestrada S.A., która łączy w sobie wszystkie zalety obu technologii i staje się uniwersalnym, nowoczesnym narzędziem dla każdej z firm. 

Skontaktuj się z naszym specjalistą i przetestuj Wirtualną Centralę z VoIP za darmo.

Start

dla każdej firmy
0 zł + VAT/ mies.
 • Dowolna liczba użytkowników
  (numerów wewnętrznych)
 • Indywidualny opiekun konta
 • Szkolenie personelu
 • Dostępne wszystkie funkcje
 • 30 dni za darmo!
 •  

Testuj aplikacje VoIP w swojej firmie przez 30 dni za darmo!

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu Konsultanta na wskazany przeze mnie numer telefonu/adres email, zgodnie z Rozporządzeniem RODO z dnia 27 kwietnia 2016, na zasadach „Kodeksu przetwarzania danych osobowych przez Telestrada S.A”, z którym się zapoznałem/am i akceptuję jego treść."
Odbierz darmowego ebooka!

Poznaj zautomatyzowany i niezawodny system obsługi klienta!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.