5 najlepszych aplikacji do połączeń VoIP

5 najlepszych aplikacji do połączeń VoIP

Jedną z największych zalet telefonii internetowej VoIP jest jej mobilność. Dzięki darmowym aplikacjom typu “softphone” na telefony, komputery i tablety korzystanie z VoIP jest niezwykle proste i staje się coraz bardziej popularne w środowisku biznesowym.

Telefonia VoIP, nazywana również jako telefonia internetowa niesie za sobą szereg korzyści dla firmy, do których należy przede wszystkim znaczna oszczędność i o wiele lepsza jakość połączeń. Telefon VoIPowy umożliwia połączenia przez łącze internetowe bez konieczności podpinania okablowania jest bardzo wygodny. Podczas, gdy pracownicy danej firmy często pracują zdalnie lub w trybie hybrydowym, wówczas takie rozwiązanie nie wprowadza zakłóceń w schemacie pracy, bo pracownik nawet za granicą może bez problemu korzystać z funkcji VoIP i dzięki temu swobodnie pracować bez względu na miejsce, w jakim się znajduje. Przeczytaj w innym artykule co to jest VoIP.

Na rynku wzrasta zainteresowanie systemem, ale także aplikacjami, które umożliwiają korzystanie z technologii VoIP na urządzeniach mobilnych. Ich wielką zaletą jest oczywiście fakt, że są dostępne dla systemów Android i IOS, a żeby móc obsługiwać połączenia VoIPowe wystarczy dostęp do Internetu. Dostępne są również aplikacje, które można zainstalować na zwykłym komputerze stacjonarnym czy laptopie z systemem Windows lub macOS.

Poznaj 5 najlepszych aplikacji do połączeń VoIP

Poznaj jedne z najlepszych, bezpłatnych aplikacji, które umożliwią Ci swobodne wykonywanie połączeń VoIP.

1. Acrobits

Acrobits to czeska aplikacja, która została stworzona z myślą o klientach korzystających z technologii VoIP. Pierwsza wersja aplikacji Acrobits Softphone została opublikowana w App Store w 2009 roku i obsługiwała tylko jedno konto SIP oraz kodeki G711 i GSM. Producent jednak bardzo szybko rozbudował aplikację i dodał nowe funkcje, dzięki czemu Acrobits stało się najczęściej pobieraną aplikacją SIP na iOS na całym świecie.

Obecnie Acrobits Softphone obsługuje funkcje w pełnym wymiarze i technologie współczesnego konta SIP. Posiada także kilka unikalnych funkcji, co sprawia, że jest jedną z najbardziej topowych aplikacji VoIPowych na świecie, między innymi:

Powiadomienia push o połączeniach przychodzących

W przypadku korzystania z telefonii VoIP na urządzeniach mobilnych sporym wyzwaniem jest upewnienie się, że posiadany sprzęt jest gotowy do odebrania połączenia przychodzącego, a przy tym ograniczenie zużycia jego energii. Warunki sieciowe często się zmieniają, więc koniecznym jest ponowne logowanie klienta do konta SIP dla utrzymania ruchu i potwierdzenie, że urządzenie mobilne może odbierać połączenia bez przeszkód. To ma znaczący wpływ na żywotność baterii w urządzeniu.

Acrobits Softphone rozwiązuje ten problem przy użyciu zastrzeżonego serwera SIP Instance Server (SIPIS) do rejestracji w imieniu użytkownika, gdy aplikacja mobilna przestaje odpowiadać. W takiej sytuacji serwer SIPIS automatycznie przejmuje kontrolę, sam rejestruje konto i przywraca możliwość przyjmowania połączeń przychodzących. Kiedy pojawi się połączenie przychodzące, wówczas aplikacja przy Apple Push Notification Service (APNS) jest wybudzana i połączenie jest przekazywane do aplikacji.

To wielka zaleta Acrobits Softphone, bo aplikacja w stanie uśpienia nie zużywa żywotności baterii urządzenia mobilnego i mimo wszystko jest w ciągłej gotowości do odbierania połączeń. Co ważne, to korzystanie z powiadomień push nie wymaga żadnej obsługi po stronie serwera SIP i wykorzystuje jedynie jego standard protokołu. Do tego, aplikacja gwarantuje bezpieczeństwo połączeń, bo obsługuje szyfrowane połączenia głosowe i wideo przy użyciu standardowego protokołu SRTP.

Mobilność telefonii VoIP. Obsługa klienta na wyższym poziomie.

2. Zoiper

To kolejna z najbardziej popularnych aplikacji wśród klientów biznesowych do obsługi połączeń VoIP. Znajdziemy ją w sklepach iOS i Android, ale można ją też zainstalować na PC z systemem Windows lub macOS. Zoiper ma wiele do zaoferowania. Jego największą zaletą jest prosta instalacja i obsługa, bo aplikacja jest dostępna w języku polskim.

Zoiper bez problemu obsługuje połączenia GSM nawet z niekoniecznie szybkim łączem internetowym. Jeżeli mamy do dyspozycji 3G, 2G lub w najlepszym przypadku LTE to już możemy liczyć na świetniej jakości połączenia bez zakłóceń. Producent oczywiście rekomenduje korzystanie z sieci Wi-Fi, bo wtedy mamy gwarancję, że przesył danych będzie bardziej stabilny. Zoiper to świetnie narzędzie biznesowe, bo między innymi możemy organizować konferencje wideo online z funkcją nagrywania, a także prowadzić tradycyjne rozmowy wideo bez zakłóceń.

Największą zaletą w posiadaniu aplikacji do obsługi połączeń VoIP jest mobilność. Korzystając z funkcji Zoiper nie musimy pracować stacjonarnie w biurze. Swobodnie możemy komunikować się z każdego miejsca na świecie przez komputer, laptopa, telefon VoIP i oczywiście smartfon podłączony do internetu. To wielka oszczędność na połączeniach zagranicznych. Z VoIP możemy zapomnieć o słowie “roaming”, co w biznesie gwarantuje wielką oszczędność.

3. Grandstream Wave

Grandstream to czołowy producent sprzętu i urządzeń VoIPowych na rynku biznesowym. Wiele korporacji korzysta z niezawodnych aparatów telefonicznych tej marki, ale i bramek VoIP, które umożliwiają podłączenie nawet analogowych telefonów do systemów VoiP.

Jako Telestrada S.A. rekomendujemy zakup urządzeń Grandstream. Od wielu lat pracujemy na urządzeniach tego producenta i gwarantujemy, że każdy kto zdecyduje się na ich zakup będzie zadowolony. W naszej ofercie dostępnych jest wiele modeli aparatów telefonicznych Grandstream, które można zamówić z systemem VoIP w abonamencie.

Firma Grandstream udostępnia również aplikację do obsługi połączeń VoIPowych i dzięki temu zapewnia 100 proc. kompatybilność sprzętu z oprogramowaniem. Grandstream Wave to aplikacja, która działa na urządzeniach mobilnych z Androidem i iOS. Pozwala na konfigurację maksymalnie 6 kont głosowych oraz obsługuje kodeki: GSM, G.711. G 722(HD). Do tego, jak w przypadku innych aplikacji dostępnych na rynku daje możliwość do wykonywania połączeń poprzez internet mobilny, jak i GSM. Wystarczy, że smartfon będzie podłączony do WiFi, a aplikacja zadziała na łączach 3G, 4G i LTE. Przy pomocy aplikacji możemy wykonywać także połączenia wideo oraz organizować konferencje głosowe do sześciu kierunków jednocześnie. 

4. Linphone

Linphone jest darmową aplikacją softphone VoIP. Możemy ją wykorzystywać do bezpośrednich połączeń głosowych, ale też wideo za pośrednictwem dowolnego softswitcha VoIP lub IP-PBX. Dla pełnej, szyfrowanej komunikacji głosowej i wideo obsługuje ZRTP.

Aplikacja Linphone zapewnia także możliwość do wymiany wiadomości błyskawicznych. Jego prosty, intuicyjny i wielojęzyczny interfejs działa w oparciu o Qt dla GUI i co ważne może być uruchamiany jako aplikacja w trybie konsoli Linux.

Softphone Linphone opracowywany jest obecnie przez Belledonne Communications we Francji. Pierwotnie został opracowany tylko dla Linuxa, ale teraz obsługuje wiele innych platform, w tym: Microsoft Windows, macOS oraz smartfony działające na systemach Windows Phone, iOS lub Android.

Linphone działa na licencji oprogramowania GNU GPL-3.0-lub nowszej i obsługuje IPv6. Ta francuska aplikacja może być również używana jako translator adresów sieciowych (NAT), co oznacza, że może działać za routerami domowymi, więc bez przeszkód po podłączeniu do Wi-Fi będzie spełniała swoją rolę. Za pośrednictwem dostawcy usług internetowych (ITSP) ten softphone jest kompatybilny z telefonią.

5. Calls – SIP VoIP Softphone

Tak samo jak w przypadku wcześniej omówionych aplikacji dedykowanych telefonii internetowej Calls – SIP VoIP Softphone jest darmową aplikacją, która umożliwia wykonywanie połączeń w technologii VoIP. Aplikacja dostępna jest na wiele urządzeń przenośnych i działa na systemach komputerowych Microsoft Windows i macOS oraz na smartfonach z oprogramowaniem Windows Phone, iOS i Android. Calls można pobrać w dostępnych i oficjalnych sklepach z aplikacjami. To proste w obsłudze narzędzie dla tych, którzy nie oczekują nienagannej jakości połączeń. Jak wskazują opinie użytkowników aplikacja czasami nie działa poprawnie, ale mimo wszystko na pięć gwiazdek w sklepie Google otrzymała ocenę na 3,8.

Calls – SIP VoIP Softphone obsługuje Transporty UDP, TCP i TLS oraz kodeki g711, g722, g729, GSM, Speex, iLBC, OPUS. Dzięki aplikacji można również wysyłać DTMF i przenosić połączenia. Aplikacja posiada również funkcję powiadomień, pierwszego planu i powiadomień push, a także umożliwia dzwonienie przez Wi-Fi i sieć komórkową.

Analiza statystyk połączeń, dlaczego warto i jak to robić dobrze.

Którą aplikację wybrać?

Aplikacje dedykowane telefonii VoIP będą najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy stale podróżują lub pracują zdalnie i potrzebują mieć zapewniony stałe kontakt ze współpracownikami czy klientami biznesowymi. Nie ważne, czy przebywasz obecnie na konferencji w Paryżu, czy załatwiasz duży kontrakt w Azji. Dzięki aplikacji softphone możesz swobodnie kontaktować się ze swoim zespołem przez Internet, a nawet zwykłe Wi-Fi.

To rozwiązanie najczęściej wybierane jest przez bardzo “mobilne” branże, takie jak transport i logistyka, dystrybucja czy często podróżujących przedstawicieli handlowych. Korzystanie z konta VoIP od Telestrada S.A. na jednej z wymienionych aplikacji pozwoli ograniczyć koszty telekomunikacyjne firmy i daje możliwość swobodnego łączenia się z siecią biurową nawet z drugiego końca świata.

Ważnym kryterium wyboru konkretnej aplikacji jest jej funkcjonalność, chodzi tutaj dla przykładu o nagrywanie rozmów, możliwość korzystania z kilku kont VoIP (kilku numerów), jak również wykonywanie rozmów wideo. Dodatkowe atuty poszczególnych aplikacji to możliwość zestawienia konferencji, wysoka jakość rozmów audio, jak i wideo w HD. Pozostałe także ważne w użytkowaniu funkcje to łatwa synchronizacja kontaktów, czy transfer połączeń.

Wszystkie te aplikacje mobilne typu softphone polecane są w szczególności dla klientów biznesowych. Wystarczy, że korzystamy z urządzeń mobilnych z dostępem do Internetu, na którym możemy skonfigurować konto VoIP od Telestrada S.A., a będziemy mogli cieszyć się rozmowami bez ograniczeń i najlepszą jakością połączeń z każdego miejsca na świecie.

W obawie o limit transferu internetu mobilnego warto zaznaczyć, że rozmowy głosowe w technologii VoIP zużywają go bardzo mało, więc swobodnie możemy korzystać z internetu nawet podczas połączeń. Coraz więcej klientów decyduje się na korzystanie z aplikacji mobilnych typu softphone, co zdecydowanie cieszy nie tylko nas, jako dostawcę usług, ale przede wszystkim dział finansowy każdej firmy, bo jakość, mobilność i możliwość wykonywania połączeń międzynarodowych jeszcze nigdy nie była tak opłacalna dla żadnego biznesu.

Czy wiesz, że...
0 +
Tylu klientów biznesowych korzysta z naszych usług telekomunikacyjnych
0 +
Tyle aktywnych kart SIM obecnie obsługujemy
0 lat
Działamy na rynku usług telekomunikacyjnych od 2003 roku
5000 +
Tylu klientów biznesowych korzysta z naszych usług telekomunikacyjnych
80 000 +
Tyle aktywnych kart SIM obecnie obsługujemy
19 lat
Działamy na rynku usług telekomunikacyjnych od 2003 roku

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.