Jak założyć firmę krok po kroku?

Czego potrzebujesz, aby założyć firmę? Odwagi, ambicji, kreatywności, pomysłu i oczywiście dopełnienia kilku niezbędnych formalności. Własna działalność to mnóstwo satysfakcji oraz ogromne możliwości samorealizacji. Jednocześnie jej prowadzenie to długa lista obowiązków. Od czegoś trzeba jednak zacząć. Co jest najważniejsze w pierwszej fazie zakładania firmy? Z jakimi formalności będziesz musiał się zmierzyć? Oto krótki poradnik, jak założyć firmę.

Spis treści
Jak założyć firmę? Wirtualna Centrala może Ci pomóc! Czytaj więcej

Co na początek?

Zakładając firmę najlepiej stworzyć plan działania, który ułatwi Ci przejście przez ten trudny proces. Planowanie ma ogromne znaczenie w wielu obszarach naszego życia. Dotyczy to nie tylko nowo realizowanych projektów, ale też naszych codziennych nawyków. Aby założyć firmę, musisz wiedzieć nie tylko, jakie usługi chcesz świadczyć, ale też jaka będzie jej nazwa. Klienci muszą z czymś konkretnym ją kojarzyć, podobnie jak Ciebie kojarzą z Twoim imieniem. Nazwa firmy musi jednak cechować się unikalnością, być oryginalna i niepowtarzalna. Może nawiązywać do Twojego nazwiska lub imienia, być pomysłowym zestawieniem słów lub liter. Twoje działanie w tym zakresie ogranicza tylko wyobraźnia. Pamiętaj jednak, by przy oryginalności zachować nieco powściągliwości. Najlepsze nazwy dla firmy są proste, łatwo się je zapamiętuje, już po pierwszym kontakcie kodowane są w naszej głowie. Ponadto, nawiązują do branży oraz charakteru firmy.

Start

dla każdej firmy
0 zł + VAT/ mies.
  • Dowolna liczba użytkowników
    (numerów wewnętrznych)
  • Indywidualny opiekun konta
  • Szkolenie personelu
  • Dostępne wszystkie funkcje
  • 30 dni za darmo!
  •  

Testuj Wirtualną Centralę w swojej firmie przez 30 dni za darmo!

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu Konsultanta na wskazany przeze mnie numer telefonu/adres email, zgodnie z Rozporządzeniem RODO z dnia 27 kwietnia 2016, na zasadach „Kodeksu przetwarzania danych osobowych przez Telestrada S.A”, z którym się zapoznałem/am i akceptuję jego treść."

Kanały komunikacji

Chcesz założyć firmę, więc pomyśl też o jej promocji i kanałach komunikacji oraz reklamie. Dzisiaj firmy w zdecydowanej większości wybierają Internet, gdzie mniej lub bardziej wyraźnie zaznaczają swoją obecność, działając aktywnie w wirtualnej przestrzeni. Twoja firma również powinna mieć stronę internetową, która będzie miała swój unikalny adres. Najlepszym rozwiązaniem dla adresu strony jest nazwa firmy. Sprawdź jednak dostępność wybranej domeny. Strona internetowa, złoty numer i wirtualna centrala, jako niezbędne narzędzia dla nowych firm.

Innym kanałem komunikacji z klientami jest tradycyjna forma kontaktu, czyli telefon. Jest on Ci też potrzebny do łączności z urzędami. Zakładając firmę i ją rejestrując, podajesz numer we wniosku. Z tego powodu powinieneś go mieć jeszcze przed dopełnieniem formalności urzędowych. Numer jest równie ważny, jak inne elementy, tworzące Twoją markę, w tym jej nazwa i logo. Jest podobnie jak one częścią składową Twojej identyfikacji wizualnej. Jeżeli numer jest łatwy do zapamiętania, a przy tym ładnie się prezentuje, szybko można go sobie przypomnieć i skojarzyć. To zwiększa Twoją szansę na poszerzenie grona Twoich klientów. Ponadto, numer będący ciekawym zestawieniem cyfr, tzw. złoty numer „rzuca się w oczy”, interesująco wygląda na wizytówkach, ulotkach i stronie www. O tym, jakie znaczenie w biznesie ma ładny numer, pisaliśmy tutaj.

Rejestracja firmy

Masz już plan działania, szczegółowy pomysł na swój biznes, zamówiłeś stronę internetową lub jesteś w trakcie jej projektowania, a także masz firmowy telefon. Chcąc założyć firmę, musisz jeszcze złożyć formularz CEIDG-1. Tutaj znajdują się informacje, jak go prawidłowo wypełnić oraz z tej strony możesz pobrać wniosek. Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej funkcjonuje od 2011 roku. Od tego czasu procedura zakładania firmy została uproszczona i nie ma już konieczności składania wielu wniosków oraz odbycia wizyt we wszystkich urzędach.

Zakładając firmę, składamy wypełniony formularz CEIDG-1, w którym podajemy wszystkie dane firmy, wraz z jej nazwą, adresem i formą opodatkowania, podatkiem dochodowym. Jest on wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON i jednocześnie oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania. To ponadto zgłoszenie identyfikacyjne do naczelnika urzędu skarbowego NIP oraz płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Składanie wniosków

Aby założyć firmę, druk CEIDG-1 możesz złożyć na kilka sposobów. Pierwszym z nim jest złożenie wniosku online przez stronę internetową CEIDG. W tym przypadku musisz jednak dysponować podpisem elektronicznym. Alternatywnie możesz wniosek wydrukować, wypełnić, a następnie złożyć w urzędzie gminy. Inna możliwość to wizyta w urzędzie, gdzie znajdziesz wnioski gotowe do ręcznego wypełnienia.

Jeżeli chcesz być płatnikiem VAT, to przed Tobą jeszcze wizyta w urzędzie skarbowym. Należy w nim złożyć druk VAT-R. Obecnie można też skorzystać z pomocy banków, które ułatwiają założenie firmy. To za ich pośrednictwem można dopełnić wszelkich formalności, jednak konieczne jest w tym przypadku założenie konta właśnie w tym konkretnym banku.

Jak założyć firmę? Mały poradnik i rady od Telestrada S.A.

Zakładając firmę, zorganizuj swoje miejsce pracy

Firmę rejestrujemy pod konkretnym adresem, który oznacza jej siedzibę lub najważniejszy oddział. Zakładając firmę, zapewne jesteś świadomy, że powinieneś wynająć biuro, dokonać zakupu lokalu bądź też wygospodarować miejsce w swoim mieszkaniu. To, gdzie będzie się znajdować Twoja firma i jak będzie wyglądało to miejsce, zależy w znaczącym stopniu od charakteru firmy oraz branży.

Lokal dla Twojej firmy

Szukając odpowiedniego lokalu, zastanów się, czy ma być to miejsce łatwo dostępne dla klientów. Jeżeli nie masz z nimi bezpośredniego kontaktu, skoncentruj się na lokalizacji dobrej dla Twoich pracowników. W biurze muszą znaleźć się niezbędne meble i sprzęty. Jeżeli jest to typowe biuro, to każdy musi mieć swoje miejsce do pracy – biurko i wygodny fotel. Pamiętaj o szafkach i półkach do przechowywania i koniecznie o dobrym oświetleniu wnętrza. Przydadzą się też komputery, drukarki i skanery.

Internet i telefon

Aby założyć firmę i ją prowadzić już w pierwszych dniach po rejestracji, koniecznie musisz mieć Internet, bez którego żaden przedsiębiorca nie jest w stanie dzisiaj funkcjonować. Im więcej z niego korzystasz i im więcej pracowników jest w Twoim zespole, tym Internet powinien mieć większą prędkość. W biurze powinien znaleźć się też telefon. Być może przy częstym kontakcie klientów z Twoją firmą i odwrotnie, potrzebować będziesz sprawnie działającej infolinii. Dzięki niej praca w Twojej firmie będzie lepiej zorganizowana, a kontakt z klientem zdecydowanie sprawniejszy. Jeżeli to konieczne, zapewnij pracownikom telefony komórkowe.

Zakładając firmę, musisz pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, zaczynając od strony internetowej, nazwy firmy i telefonu firmowego, przez złożenie stosownych wniosków, aż po organizację biura i pracy zespołu. Jesteś gotowy podjąć takie wyzwanie? Jeżeli tak, to z całego serca życzymy Ci powodzenia.

Odbierz darmowego ebooka!

Poznaj zautomatyzowany i niezawodny system obsługi klienta!

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.